Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру змагань ПФЛ
«Металіст» після вильоту з УПЛ втратив більшість досвідчених гравців, на старті взагалі грав командою з середнім віком 20 років, та й зараз суттєво поступається за цим показником усім іншим учасникам Групи «А». Тим не менш, у Тернополі харків’яни сенсаційно виграли в зіграної «Ниви», яка вже кілька років грає на цьому рівні.
Тож сьогоднішній лауреат Об`єднання у Першій лізі – головний тренер харківського «Металіста» Андрій Аніщенко. Його підопічні обіграли тернопільську «Ниву» (1:0 у виїзному матчі), здобувши першу перемогу після вильоту з УПЛ.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Історія протистоянь у цих суперників складається на користь «Металіста» ‒ 23 роки тернополяни не перемагали харків’ян. Але й сучасність фаворитом протистояння визначала саме «Ниву» ‒ в неї більш зіграний склад, і хоча команда ця теж досить молода, бойова основа в неї адаптована до цього рівня. Тернопільський клуб четвертий сезон поспіль грає в Першій лізі. Для розуміння ситуації: шість очок було до цього в «Ниви», лише одне – в «Металіста».
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Обидві команди мали кадрові втрати. Щодо тернополян, це травмований центральний півзахисник Козак. Щодо харків’ян, дискваліфікований оборнонець Вернаттус. Також із різних причин не змогли зіграти півзахисники Чідомере та Підручний. Найголовніше ж – якщо «Металіст» раніше вилетів з кубка, то «Нива» посеред тижня відіграла виснажливий 120-хвилинний матч із друголіговою «Скалою 1911». Бажаної свіжості в господарів не було, що погіршувалося «короткою лавою запасних» ‒ малою глибиною складу та неможливістю великої ротації.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
Порівняно з попереднім туром (1:1 в умовно домашньому матчі в Ужгороді з «Поділлям») тренерський штаб харків’ян провів дві заміни в стартовому складі. Двоє найсвіжіших новачків – брати Луціви з ФК «Хуст» ‒ дебютували з перших хвилин. Василь замінив на вістрі атаки Теплякова, який закривав цю позицію вимушено, Петро вийшов замість Вернаттуса (зайняв місце лівого півзахисника, тоді як в захист опустився з цієї позиції Дігтяр – нижче за флангом).
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
«Металіст» використовує формацію 4-5-1 в різних варіантах – раніше 4-1-4-1, тепер (за рахунок одночасної появи Голубки та Багачанського) 4-2-3-1. Новачки харків’ян брати Луціви значно додали агресії попереду, хоча й раніше команда Аніщенка відзначалася доволі активною грою в нападі – навіть у більшості програних матчах вона на рівні, а інколи й переважає суперників за кількістю ударів. Ще одна обставина – це особливість комплектації. «Металіст» уже після початку сезону отримав ще кількох новачків. Тренерський штаб виконав швидку роботу, щоб якісно адаптувати їх у складі.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Це перша перемога харків’ян у чемпіонаті після пониження в класі. Проте варто відзначити, що навіть у юнацькому складі «Металіст» Аніщенка не зазнавав катастрофічних, розгромних поразок. Навпаки, вже в минулому турі він мав перервати безвиграшну серію (9: +0=1‒8), якби не брак концентрації в кінцівці, що призвів до нічиєї з хмельничанами. Вперше від початку травня «Металіст» здобув перемогу (1:0 над ПФК «Львів» ще в УПЛ). Ця молода команда має спортивну перспективу.
Лауреат 4-го туру першого етапу в номінації «Тренер туру Першої ліги»:
Андрій Аніщенко («Металіст» Харків)
Середній бал – 4,6