Президент ФК Металіст 1925 (Харків) Володимир Носов розповів про пошук кандидатів на посаду головного тренера та цілі клубу в 2024 році.
Сьогодні харків’яни вперше зіграють офіційний матч під керівництвом Віктора Скрипника. Причому, Металіст 1925 стартує в весняній частині сезону відразу з матчу проти Динамо, який, до того ж, відбудеться на полі суперника. Напередодні старту харків’ян в 2024 році ексклюзивне інтерв’ю сайту «Український футбол» дав президент ФК Металіст 1925 (Харків) Володимир Носов:
- про цілі харків’ян на весну та рік
- про тих, хто розглядався паралельно зі Скрипником
- про можливу співпрацю з Барселоною
– Завершилася зимова перерва, і Металіст 1925 на чолі з новим головним тренером проведе свій перший офіційний матч. Чому саме Скрипника вибрали після молодого тандему Едмар-Голодюк?
– Ми розуміли, що для досягнення цілей нашій команді потрібен тренер, котрий, по-перше, розуміє українську ментальність та футбольні реалії. А по-друге, має безперечну системність й практику в Європі.
У випадку Віктора Скрипника ми отримали набагато більше – фахівця з дійсно крутими результатами, адже за короткий термін він вивів одразу дві команди – Зорю та Ворскли – до єврокубкових змагань.
– Давайте пригадаємо, як тривали перемовини з Віктором Скрипником і Ворсклою?
– Процес перемовин був завершений досить швидко. Віктор Скрипник отримав змогу весь зимовий антракт отримати для підготовки команду до наступного півсезоння.
На зимових зборах Металіст 1925 працював у Іспанії та використав цей час для інтенсивних тренувань і підготовки команди до наступної частини сезону.
– Спілкування з президентом клубу – унікальна можливість провести фактчекінг. Чи правда, що серед кандидатів на посаду головного тренера були Вісенте Гомес, Унаї Мельгоса та Роман Григорчук?
– Для мене був тільки один кандидат. Але Вісенте Гомес та Унаї Мельгоса дійсно розглядалися як можливі альтернативні кандидати. Однак їхній досвід більше відповідає європейському футболу. У випадку Мельгоси, його досвід роботи з молодіжною збірною U-21 України хоч і важливий, але більше показовий у роботі з молоддю.
Наша ж потреба полягала в розвитку першої команди, де середній вік гравців 26 років. Тобто стовідсоткового меч був саме зі Скрипником.
Тому можу сказати, що певний діалог із кількома кандидатами починався, але серйозні та конкретні переговори ми вели лише з Віктором Скрипником.
– У Скрипника був чинним контракт із Ворсклою. Якою була сума відступних за нього і чи є вона рекордною для тренерських трансферів в Українському футболі?
– Щодо суми відступних за Віктора Скрипника, то я не буду називати через конфіденційність угоди, проте можу запевнити, що рекордів ми не ставили.
– Підписані Імереков, Юрченко, Гармаш, Овусу та молодий воротар Проценко з Першої ліги. Мало, достатньо, стільки й планувалося?
– Ми планували посилюватися залежно від потреб команди, стратегічних планів та амбіцій нового тренера. Також важливо було враховувати доступність та якість гравців на ринку трансферів. У підсумку підписали рівно тих, кого підписали. Після весняної частини сезону буде нове трансферне вікно, там виникнуть інші потреби.
– Яким буде завдання Металіста 1925 на весняну частину цього сезону та 2024 рік в цілому?
– Завдання, як завжди, найамбітніші. Однак першочерговим є стабілізація команди під новим тренерським керівництвом. Ми прагнемо успіхів в цьому сезоні, проте наш приціл – на наступний сезон, і цей весняний період стане довготривалою підготовкою до наступного потужного року.
– Багато говорили про те, що у вас буде нова стратегія? Вона пов’язана з технологіями. В чому полягає ця стратегія?
– Наша нова стратегія передбачає впровадження інноваційних технологій у різних аспектах нашої діяльності. В першу чергу, це буде максимальна діджиталізація клубу та інтеграція криптовалютних рішень в індустрії.
– Які ж це можуть бути рішення?
– Це ті кейси, які ми вже успішно реалізували з національною збірною, наприклад, продаж квитків за крипту. Це й створення сучасних сервісів для фанів, котрі матимуть змогу придбати мерч або оплатити членство в нашому «Клубі вболівальників» за допомогою криптовалюти.
Є цікава ідея облаштування домашнього стадіону. Процес вже розпочався. Я думаю, що пізніше ви зможете про це дізнатися більш детально.
І звісно, медійна і маркетингова складова. Ми будемо відпрацьовувати ті підходи, які на сьогодні в Україні жодна з команд не реалізовує.
– Чи зміниться місце базування Металіста 1925 та стадіон, на якому будете проводити домашні матчі?
– Так, ми плануємо змінити місце базування Металіста 1925. Однак, що стосується домашнього стадіону, він залишається (Лівий берег, – прим. «УФ»). Нам тут досить комфортно, тим більше через війну ми не можемо приймати вболівальників, отже наразі у нас таке рішення.
– Чи є футболісти в сучасній УПЛ, які вам подобаються і ви хотіли б бачити їх у складі своєї команди?
– Насправді мені може подобатись гра будь-якого гравця, але важливі рішення стосовно складу команди приймає наш головний тренер Віктор Скрипник. Він відмінно розуміє гру, стратегічні плани команди, і має всю необхідну експертизу для прийняття правильних рішень.
Співпраця дуже важлива, але все ж кожен професіонал має займатися своєю справою.
– Як прокоментуєте інсайд Ігоря Бурбаса, який повідомив, що бюджет Металіста 1925 на 2024 рік зросте до 4 млн доларів, і 25% із нього це будуть видатки саме на тренерський штаб?
– Не можу підтвердити або спростувати, адже бюджет і деталі витрат є конфіденційними. Проте загалом підхід до зростання бюджету є частиною стратегічного плану клубу, який націлений на вихід в топ-5 у наступному році.
– З якою метою ви вклалися в Металіст 1925?
– Ми прийшли в Металіст 1925 в першу чергу для того, щоб підтримати харківський футбол. Важливо, щоб навіть за умов війни футбол в Україні не зупинявся, а українська Прем’єр-ліга не втратила свого представника з Харкова. Звичайно, треба пам’ятати, що клуб це ще і дитяча футбольна академія, і юнацька команда, і жіноча. Тому я з самого початку розумів, які задачі стоятимуть попереду.
Сьогодні немає можливості заповнювати стадіони, однак, в наших планах побудувати абсолютно робочу бізнесову модель, яка буде не лише не збитковою справою, а яка почне приносити гроші. І це реально.
– Чи не шкодуєте, що взялися за футбол?
– Це був єдиний правильний крок. Я мав можливість допомогти команді з мого рідного Харкова, і мені було важко проігнорувати те, що клуб перебував на межі закриття. Так, це велика відповідальність. Так, зараз складні часи. Але я не боюся викликів. Я вірю в український футбол, ба більше, у прогресивний український футбол.
– Які можуть бути джерела підтримки та підсилення фінансування клубу? Яка ваша позиція стосовно продажу єдиного пулу комерційних прав клубів на трансляції?
– Скажу одне — ми зробимо все можливе, щоб вболівальники могли насолоджуватися переглядом матчів Металіста 1925 у другому колі. Але взагалі питання «єдиного пулу» та трансляцій чемпіонату, телеправ, кому вони належать і як вони передаються, дійсно уповільнює розвиток нашого футболу вже впродовж багатьох років. Це важливо змінити для подальшого розвитку гри в нашій країні.
– Ми говоримо не лише з президентом футбольного клубу, а й із засновником і CEO криптовалютної біржі WhiteBIT. Запитання до вас, як до фахівця, коли в Україні легалізують крипту?
– Процес триває. Якщо ми говоримо про український ринок. Створення законодавчої системи, котра регулюватиме використання віртуальних активів та створить відповідне юридичне середовище, потребує часу. Адже це не просто питання оподаткування, а й інші важливі рішення – наприклад, захист прав всіх учасників ринку.
Але законодавство має запрацювати, і чим швидше це буде, тим краще для України. Ми вже втратили час. Купу інвестиційних можливостей. Крипторинок вже працював в багатьох країнах. Сподіваюся, в Україні легалізація не затягнеться, і ми все ж використаємо свій шанс.
– Як ставитеся до почину одного з болгарських клубів, який прийматиме платежі за глядацькі абонементи в криптовалюті?
– Круто. У нас є схожий досвід з національною збірною України. Для фанів ми відкривали можливість купити квитки за крипту на матчі Україна – Мальта, Україна – Англія, Україна – Італія, вже стартував продаж квитків на матч України у Вроцлаві, більше того, користувачі криптовалют мають змогу купити квитки на декілька днів раніше, а також обрати кращі місяця.
А в мерч-сторі Металіст 1925 можна розплатитися криптовалютою. На цьому не зупиняємося і плануємо нові проєкти із застосування блокчейну та криптовалют.
– Ваша компанія є офіційним партнером ФК Барселона. Чи можливе встановлення партнерських стосунків цього клубу з Металістом 1925 і отримання в оренду гравців звідти?
– Все можливо.
– Який матч Металіста 1925 вам найбільше сподобався в минулому році? Якого футболіста відзначите за підсумками цього півріччя в своїй команді?
– З футболістів я не буду відзначати нікого, тому що футбол — це командна гра. Крім того, перше півсезоння видалося для команди непростим. Не буду зараз давати оцінок. Проте важливим досягненням є те, що команда продовжувала грати та існувати в умовах труднощів, і це само по собі вражає. А загалом, для мене завжди улюблена гра та, де чесно судять.
– Ваша компанія WhiteBIT також підтримує й національну збірну України. Яке враження справляє на вас робота Сергія Реброва? Хто з гравців Металіста 1925 має шанси дорости до збірної?
– Ну я думаю що, попрацювавши зі Cкрипником, будь-хто з нашої команди може претендувати на те, щоб прийти до збірної. Впевнений, що незабаром вони заграють та відкриються нам всім по-новому.
Робота ж Реброва мені подобається, я бачу, що команда налаштована на результат, збалансована та готова до високих досягнень. Думаю, треба трохи більше часу, і ще не забуваймо, що в країні війна і всі відповідно на стресі. Домашні ігри, які ми маємо грати за кордоном – це теж величезне випробування. Але думаю, що збірна ще порадує своїх вболівальників.
– Назвіть, будь ласка, своїх улюблених гравців у світі та Україні в 2023 році.
– Мені подобається дуже багато наших гравців, які грають в іноземних клубах і те, що вони показують на міжнародних теренах. Не буду перелічувати, адже дуже багато українців, наприклад, в клубах Іспанії та Англійській Прем’єр-лізі. Всі молодці. Дуже пишаюся, коли чую про нові їхні досягнення, як-от хет-трик Артема. Це було круто!