Хавбек “Олександрії” Родіон Плакса став героєм матчу чемпіонату України з “Металістом 1925”, та й всього 17-го туру.
21-рчний півзахисник відзначився дублем у ворота суперника, що дозволило його команді здобути впевнену перемогу з рахунком 3:0. Однак, Родіон в цьому поєдинку запам’ятався не тільки забитими м’ячами, а ще й акцією на підтримку наших полонених героїв-захисників Маріуполя. Нагадаємо, Плакса після свого першого голу на 75-й хвилині дістав щитки, на яких було написано: “Скільки ще чекати?” і “Поверніть наших героїв “Азовсталі”. Footboom поспілкувався з Родіоном Плаксою, та попросив його розповісти про це докладніше.
– Щитки з такими надписами я зробив ще перед першим туром цього чемпіонату України. Зробив це задля підтримки наших полонених – захисників Маріуполя, зокрема, свого родича – чоловіка моєї сестри, морпіха 23-го загону МО, який з перших днів захищав Маріуполь і “Азовсталь”. Ми точно знаємо, що він у полоні. Чесно кажучи, я не очікував такої підтримки моєї акції у соцмережах, які відреагували вже після матчу з “Металістом 1925”. Мене підтримало дуже багато людей, і не було жодного хейту.
– Щоб продемонструвати свій знак солідарності з нашими воїнами, захисниками Маріуполя, тобі довелося чекати моменту, коли ти заб’єш? Тобто, 17 турів…
– Так, я задумав продемонструвати щитки зі словами підтримки саме після мого першого голу в сезоні. Згоден, чекати довелося довго. Перед кожним матчем я уявляв, як це зроблю, і це було для мене величезним стимулом забити гол, я постійно думав про те, що треба забивати.
– Арбітр поєдинку Олександр Солов’ян відреагував на твою акцію жовтою карткою. Як ти це сприйняв?
– Рефері вчинив правильно – за буквою закону. Він не бачив, що написано на моїх щитках. Зазначу, що потім, вже після гри, арбітр подзвонив мені та вибачився за цю жовту картку, підкресливши, що якби він знав зміст мого звернення, то не став би робити мені попередження. Приємно було почути ці слова підтримки.
– Підтримуючи героїв “Азовсталі”, ти добре розумієш, що відбувалося в Маріуполі. Нагадай, що тобі довелося пережити у місті, яке оборонялося від навали російських окупантів.
– Війна застала мене, мою сестру і племінника в Маріуполі 24-го лютого 2022 року. Місяць провели у місті. Район, в якому ми переховувалися, був відносно тихий. Вже згодом я переглянув фільм “20 днів в Маріуполі”, і зрозумів, що фактично поруч з нами відбувалися жахливі речі, гинули люди, руйнувалися будинки. Я навіть не міг уявити, що таке відбувалося…
Звичайно, ми чули війну – вибухи, постріли, але обстановка дозволяла нам виходити на вулицю і готувати собі їсти. Ми планували виїзд із Маріуполя, але певний час не могли знайти бензин. Потім взяли машину знайомих на стоянці, відшукали 5-7 літрів бензину і спробували виїхати, однак ця спроба вийшла невдалою, бо саме в той день було сильне бомбардування порту, всюди був густий чорний дим і складна ситуація. Десь 23-24 березня о 6:00 ми на свій страх та ризик ще раз виїхали та змогли дістатися до Бердянська. В цьому місті я, сестра і племінник місяць прожили у незнайомих людей, які дали нам притулок, за що ми їм дуже вдячні. Після цього нам вдалося евакуюватися в Запоріжжя.
– Як ти опинився в Одесі?
– В Одесі жили знайомі сестри, які запросили нас на деякий час в гості. Коли я туди приїхав, мій агент повідомив, що у місті тренуються футболісти з різних команд, і запропонував приєднатися до них. Коли влітку 2022 року зібрався “Чорноморець”, мені сказали: можеш приїхати на перегляд. В “Чорноморці” мене дуже підтримав Ілля Путря, який сам з Маріуполя, а також – Олексій Гай. Таким чином, “Чорноморець” дав мені шанс. Я розумів, що багато втратив, але зробив все можливе, щоб довести свою спроможність заграти в одеській команді. Я дуже вдячний Роману Григорчуку та Володимиру Генінсону за довіру. До речі, Генінсон привітав мене з дублем у ворота “Металіста 1925”.
– Чому ти не залишився в “Чорноморці”?
– У мене закінчилася угода з одеським клубом і, окрім того, сталися травми. Влітку 2023 року я їздив на перегляди. В одній з команд мене не взяли – сказали, що своїх молодих футболістів вистачає. Згодом, подзвонив агент і повідомив про можливість пройти збір з “Олександрією”. За підсумками цього перегляду я й підписав контракт.
– В “Олександрії” ти граєш не так часто, як, напевно, хотілося би…
– Так, але починаючи з матчу проти “Вереса”, в якому “Олександрія” перемогла (1:0), я граю багато, чіпляюся за шанс, який мені дають. Після цього був поєдинок з “Кривбасом”, коли ми могли перемагати, однак в підсумку поступилися – хороша була гра. І от у матчі з “Металістом 1925” я вийшов з перших хвилин і двічі забив.
– Поєдинок з харківською командою, можливо, був найкращим особисто для тебе, і для “Олександрії” в першій частині поточного чемпіонату України?
– Для мене він точно найкращий в цьому сезоні, однак і вся наша команда зіграла дуже якісно, і головне – перемогли. Звичайно, мої обов’язки на полі – роздавати передачі партнерам, але й забивати хочеться. Або дальніми ударами, або з підборів. Зазначу, що, не дивлячись на погоду, грати було приємно – газон на арені “Лівий берег” був дуже добре підготовлений.
– Чому для “Олександрії” настільки непросто склалася перша частина сезону 2023-2024. Кажуть, команда надто молода…
– Дійсно, багатьом хлопцям – 20-21 рік. На перших ролях нині Шулянський, Сігеєв, Кулаковський. Є й досвідчені виконавці – Логінов, Кравченко, Ковалець, Шевченко та Калітвінцев, але це все, інші – це молодь. Влітку цього року нас зібрали, і нам довелося пізнавати, що таке дорослий футбол. Не буду заперечувати, – важко. В кожному матчі ми могли багато забивати, однак не складалося.
– Що потрібно, щоб склалося?
– Час. Можливо ще пару місяців, а може й півроку. Потрібна, що важливо, підтримка вболівальників, віра в команду, у якої, звісно, бувають і погані матчі, і хороші. Підтримати треба й тренера, тому що Руслан Ротань – дуже хороший спеціаліст. Після зимових зборів, сподіваюся, “Олександрії” вдасться збалансувати гру, і в другій частині сезону будуть вже кращі результати.
– Чимало критичних стріл прилетіло на адресу Руслана Ротаня та його помічників, які поєднували роботу в молодіжній збірній України з роботою в “Олександрії”. Наскільки ви відчували руку головного тренера?
– Ротань поєднував роботу влітку, коли я був на перегляді в “Олександрії”. В перші свої чотири дні в команді я його не бачив. В цей час він давав завдання своїм помічникам, як проводити заняття з футболістами, все робилося за тою ж програмою, що й у “молодіжці”. Однак, ще влітку Руслан Ротань повністю присвятив себе роботі в “Олександрії” і завжди був з нами. Звісно, коли головний тренер відсутній, вимогливість гравців до себе, до тренувань, знижується. Але зі старту чемпіонату ми повноцінно працюємо, викладаємося на сто відсотків, і нам подобається стиль гри Ротаня – низом, через пас.
– За віком ти можеш грати в оновленому складі молодіжної збірної України. Не ставив собі задачу – потрапити до команди Унаї Мельгоси?
– Звісно, я мрію зіграти за збірну України. Але для цього потрібно стабільно грати по 90 хвилин і забивати. Розумію, що на моїй позиції в “молодіжці” сильна конкуренція – багато футболістів з таких команд, як “Динамо”, “Дніпро-1”. Важко туди потрапити. Однак, треба мріяти і працювати.
– Скажи відверто, як грається, коли в країні війна? Чи вдається зосередитись на футболі в ці важкі часи?
– По-перше, ми безмежно вдячні ЗСУ за можливість грати у футбол. Тривоги, звичайно, іноді заважають робочому процесу, але ми вже звикли до цього. На полі, під час матчу, звісно, захоплюєшся грою і забуваєш про небезпеку. Однак, як тільки ми повертаємося в роздягальню, то клянемо на чому світ стоїть ворогів, кажемо: “як задовбала вже ця росія, коли вже здохнуть всі російські окупанти?”. Абстрагуватися від війни не можливо – в Одесі нині живуть мої батьки і сестра, і це місто, як і вся Україна, обстрілюється ворогами.