Відомий український тренер Сергій Ковалець висловив свою думку щодо результатів «Динамо» в нинішньому сезоні чемпіонату України.
— Сергій Іванович, «Динамо» зазнало другої поразки поспіль…
— «Дніпро-1» дуже добре підготувався до матчу з точку зору тактики, самовіддачі. Гості зіграли надійно в захисті, використавши схему з п’ятьма захисниками, добре відкривались, вибігали в атаку. Перемогу команди Юрія Максимова вважаю заслуженою.
Хочу похвалити новий тренерський штаб дніпрян, який відразу почав демонструвати результат. Кучер та Красніков залишили після себе команду, яка ще недавно боролася за чемпіонство. Так був провал на старті сезону, але були зібрані гравці високого рівня, Максимов привніс дисципліну і команда знову бореться за результат.
— Після гри Мірча Луческу заговорив про велику кількість молоді в команді. До цього румунський фахівець скаржився на важкі переїзди під час кваліфікації Ліги конференцій. Але кияни вибули з єврокубків та завершили боротьбу в Кубку країни.
— Можна говорити про фактор молоді, але це динамівська молодь, яка демонструє велике бажання грати у футбол. Що не виходить? На це питання повинен відповісти тренерський штаб.
— Також Луческу традиційно підіймає тему суддівства — необ’єктивного, на його погляд.
— Пам’ятаю, після програного домашнього матчу «Інгульцю» головний тренер «біло-синіх» також скаржився на арбітрів, синхронно з ним заговорили й гравці — начеб-то в поразці винні арбітри. Хлопці, рідненькі, де «Динамо», а де — «Інгулець»?!
Тему арбітражу нещодавно підіймали президенти клубів. Так, існують проблеми, але коли про суддівство говорить головний тренер — для мене це дивно. Працюючи з різними клубами, у своєму тренерському штабі забороняв обговорювати подібні питання, виносити його в ЗМІ.
— Чому?
— Проблеми, якщо вони виникають, потрібно шукати в собі. Легше всього звинуватити когось, перенести на нього відповідальність. Але ж це хибна поведінка, яка не допоможе виправити ситуацію, розв’язувати проблеми у грі.
Згадую 1990 рік, «Динамо» оформило золотий дубль: виграло чемпіонат та Кубок СРСР. Але був момент, коли невдало зіграли з московським «Торпедо», й після гри футболісти почали обговорювати роботу арбітрів, які, на нашу думку, симпатизували супернику.
Цю розмову почули помічники Валерія Лобановського, розповіли йому, а вже перед наступним тренуванням Валерій Васильович підготував відео, на якому наочно продемонстрував наші помилки в тій грі. Там не добігли та недопрацювали, там не забили. Цей розбір наш метр завершив словами: «Якщо ще раз почую, що ви будете звинувачувати арбітрів у власних невдачах — оштрафую».
— В розпал сезону «Динамо» не демонструє ні гри, ні результату. Чи можна щось зробити в даній ситуації?
— В «Динамо» зібрані виконавці хорошого рівня, але потрібно створити відповідну атмосферу, помітні проблеми в організації гри.
— В «Дніпрі-1» змінився тренер, в «Шахтарі» змінився…
— А в «Динамо» не змінився.
— Ви зрозуміли мою думку. Чи не назріли переміни?
— Кадрове питання — прерогатива президента клубу Ігоря Суркіса. Якщо немає результату, але тренер продовжує працювати, можливо керівники вірять в нього, що він зможе виправити ситуацію.
А можливо і тренер повинен сам визнати: не виходить.
— Якби вам запропонували прийняти «Динамо», ви б погодились?
— Звільнення і призначення тренера — це прерогатива президента клубу.
— Патрік ван Леувен залишив «Шахтар». Ви були прихильником того, щоб дати тренеру допрацювати до зимової перерви. Після ваших слів нідерландець здобув перемогу в Лізі чемпіонів над «Антверпеном», переміг в товариському матчі «Рух», після чого йому вказали на двері.
— «Шахтар» завжди був прикладом відкритого європейського клуба. Це стосувалося як фінансової звітності, так і створених для роботи умов. Навіть під час повномасштабної війни вони зуміли зробити топ-продажі: Мудрик перейшов в «Челсі», Трубін — в «Бенфіку». «Гірники» зібрали повну арену на поєдинку з «Порту» в Гамбурзі…
Але останні кадрові тренерські рішення залишають багато питань: несподіваний відхід Йовічевіча та призначення Патріка, який до цього не працював в топ-клубах, де потрібно давати максимальний результат. Тепер звільнення нідерландця нібито через конфлікт з гравцями…
Це виглядає дивно ще й тому, що після перемоги над «Антверпеном» Даріо Срна підтримав Леувена сказавши наступне: «Впевнений, що це переломний момент. Згадайте, як Паулу Фонсеку програв „Янг Бойз“ і вилетів з Ліги чемпіонів. В наступному матчі ми грали проти „Карпат“ на виїзді. У першому таймі ми програвали 2:0, а в другому виграли 3:2. Після цього Фонсека став одним з найкращих тренерів в історії клубу — виграв 7 трофеїв за три роки. А тепер вважається одним з топових фахівців в Європі. Тому ми йдемо крок за кроком. Думаю, ми цей урок засвоїли».
А після контрольного матчу з «Рухом» Леувену вказали на двері — для мене це дивно.
— Чому у ван Леувена вийшло в «Зорі» і не вийшло у «Шахтарі»?
— В «Шахтарі» інший рівень психологічного тиску. Також завжди важко приймати команду, коли вона виконала задачу, стала чемпіоном, коли гравці все ще жили іншим тренером — в адрес Йовічевіча було сказано багато добрих слів.
Водночас мені здається Леувену не вистачило часу, хоча б до зими.
— Чи є у «Шахтаря» шанси у сьогоднішній грі проти «Барселони»?
— Буде важко, але вони мають зіграти серцем — для наших вболівальників, для наших воїнів. Мають бути іскри, азарт!
В мене два зяті зараз знаходяться на передовій. Тимофій, старший зять, говорить: «Іванович, ми за можливості дивимось та вболіваємо за наших, за збірні України, підтримуємо в єврокубках. І коли хороший результат — це для нас як ковток свіжого повітря, як свято. Це додає сил та мотивації».
Ми маємо демонструвати світу, що ми живі, що народжуємо дітей та дбаємо про майбутнє. До слова, нещодавно в мене народився шостий внук. П’ять пацанів і внучка. Вже є мініфутбольна команда. Життя триває.