8 вересня. 21:45. Відбірковий турнір нa Євро-2024. Група D
Ескішехір. “Ескішехір Єні Стадіум”
Туреччина – Вірменія
Головний арбітр: Даніеле Орсато (Італія)
Стан команд
Червневі матчі, попри дві перемоги, залишили головного тренера збірної Туреччини Штефана Кунца у підвішеному стані. Голова Федерації футболу країни тоді заявив, що збірна “померла і воскресла” проти Латвії, що не призначав цього тренера і має подумати та вирішити його долю на чергових зборах. В результаті Кунца залишили, але ЗМІ заявляють, що він повинен доводити себе в кожному матчі.
Над Кунцем висять два останні невдалі матчі Ліги Націй (попри перемогу в групі). Поразку від Фарер йому не пробачили. Плюс кампанія на Євро не йде гладко. Гра неяскрава та нерівна. Проти Вірменії довелося здійснювати камбек, Хорватії вдома збірна програла буденно, від Латвії пропустила на 94-ій хвилині і лише голом на 95-ій вирвала перемогу, а Вельсу вдома почала забивати лише після 70-ої.
Деміраль запевняє, що перемоги у червні принесли гармонію збірній. Але гармонія та тиша у збірній Туреччини – це розкіш, яку ніхто ніколи не міг собі дозволити. Захисник Дженк Озкачар та сам Кунц перед звітним матчем закликають вболівальників не залишати збірну, а підтримувати її до останніх хвилин. Тренер також прохає не критикувати молодих гравців. Скаржиться на критику, яка переростає в образи.
У Вірменії настрій значно кращий. В трьох матчах Відбору вона забила стільки ж м’ячів, скільки Туреччина – у чотирьох (7). В блискучому стилі переграла в гостях Вельс – 4:2. Грала добре й з самими турками у березні. Кунц визнав, що його збірна відіграла слабко, отже, суперник грав добре. Потім, щоправда, довелося виривати перемогу вдома над Латвією на 91-ій хвилині. Петраков визнав слабку гру підопічних в тому матчі.
В принципі, тиші навколо збірної все ж таки немає. По-перше, очікування зросли. Відповідно і критика після Латвії. Зазначають, що в кожному матчі пропущено м’ячі. Та й сам Петраков, як ми добре пам’ятаємо з його каденції у збірній України, не здатний зберігати тишу. Каже, що завжди тримає валізи нерозпакованими. Після Туреччини говорив про занадто легкі помилки підопічних і нарікав на арбітрів.
Також він різко відповідав на критику стилю гри команди. “Я теж хотів би грати в короткий пас, а не довгими м’ячами, але для цього потрібні гравці та час для награвання”. Хоча з того часу збірна додала в цьому. Вельсу та Латвії забивала зі швидких вивірених флангових комбінацій або перехоплень м’яча біля штрафного майданчика суперника.
Навіть в першому матчі вдома вірмени володіли м’ячем сорок відсотків часу. Навряд чи шукатимуть м’яч і сьогодні. При цьому контратаки як довгими м’ячами, так і комбінаціями вони повинні шукати активно. Ну а турки за проблем з центром атаки намагатимуться пересувати зірок центру поля Чалханоглу (“Інтер”) та Кекчу (“Бенфіка”) ближче до штрафного суперника. Адже обидва чудово б’ють з 17-25 метрів.
Слід зазначити, що про важку історію взаємовідносин турецького та вірменського народів, як і про відносини Вірменії з Азербайджаном, якого підтримує Туреччина, останніми днями майже не говорили. Тому сподіваємося, що матч обійдеться без ексцесів.
Цифри та факти
- Збірні Туреччини та Вірменії зустрічалися тричі. У всіх трьох матчах перемагали перші. Двічі 2:0 у Відборі на Чемпіонат Світу-2010 та 2:1 на початку поточного Відбору
Туреччина не пропускала у восьми з дев’яти останніх домашніх матчів у Відборі на Євро. Вірменія пропускала в 11-ти таких останніх гостьових - Туреччина пропускала в семи матчах поспіль на всіх полях у всіх турнірах, після чого переграла вдома Вельс у Відборі на Євро з рахунком 2:0
- Вірменія пропускала в 11-ти своїх останніх матчах на всіх полях у всіх турнірах. Зокрема, програвши з результатами 0:3, 1:4 та 0:5
- Дев’ять з десяти останніх матчів за участю Вірменії та шість з восьми останніх за участю Туреччини на всіх полях у всіх турнірах принесли “тотал більше” 2.5 за голами.
- Хоча два з трьох останніх за участю турків принесли лише по два голи
Кадри
Туреччина має чималі кадрові проблеми. Арда Гюлер (“Реал” Мадрид) травмований. Чалханоглу та Кекчю приїхали лише в середу. Кахведжі, Юкшек, Сарі, Гюнок, Булут, Озкачар, Учан та Найир пропускали тренування. Останній вже вибув. Погіршивши проблему на позиції форварда, що виникла після травм Тосуна та Унала. Схоже, вийде Барис Йилмаз, який у дев’яти матчах за “Галатасарай” з початку сезону не забив жодного м’яча.
Кунц заявив, що має найбільші проблеми ліворуч в обороні і в центрі атаки і через такі кадрові проблеми навіть немає жодних причин згадувати про перший матч між командами, де був зовсім інший склад. Він не виключає навіть зміну тактичної схеми. До цього збірна використовувала 4-3-2-1, 4-3-3, а у Вірменії грала з трьома центральними захисниками (3-4-3).
Слід також зазначити, що у липні збірна змінила тренера воротарів. Одного німецького фахівця на іншого того ж калібру, але увагу на голкіперів потрібно звернути.
Петраков відмовився повідомити про схему та тактику на звітний матч. Але навряд чи він відмовиться від трьох центральних захисників. 5-4-1 як у першому матчі чи 3-4-3 як проти Вельсу? З втрат лише травма атакувального півзахисника братиславського “Слована” Барсегяна. Травми Чалішира, Арутюняна (важливі захисники) та атакера Бріаско, як повідомив тренер, несерйозні.
Увага на 33-річного воротаря сербського походження Чанчаревича, який дебютував за збірну Вірменії у червні. Сперцяна, який влітку мало не перейшов до “Аякса”. Раноса з менгенгладбахської “Боруcсії” (де, щоправда, грає мало), що двічі забив Вельсу. Форварда Адамяна з “Кельна”, хоча Петраков рідко випускає його. І Селараяна, який переїхав влітку з МЛС до Саудівської Аравії.
Туреччина: Гюнок, Булут, Союнджу, Деміраль, Челік, Чалханоглу, Кекчу, Озкан, Ундер, Йилмаз, Актюркоглу
Вірменія: Чанчаревич, Ованесян, Чалішир, Арутюнян, Мкртчян, Тікнісян, Іву, Сперцян, Серобян, Ранос, Селараян