Екс-делегат УЄФА, суддя міжнародної категорії, професор Костянтин Львович Віхров – про суддівські скандали, які останнім часом сколихнули УПЛ.
Футбол – наймасовіший вид спорту, який об’єднує мільйони людей по всьому світу. Це захопливе видовище, в якому присутні швидкість, дриблінг, яскраві комбінації, силові єдиноборства, красиві голи. Для підтримання ігрового порядку, тобто правил, учасниками матчу також є бригада суддів.
Зізнатися, мене дуже турбує останнім часом те, що відбувається в нашому чемпіонаті. Впав рівень майстерності команд, викликає багато запитань суддівство. Кількість порушень безпосередньо залежить від підготовки футболістів, їхньої індивідуальної майстерності, правильного виконання елементу відбору м’яча, дотримання правил гри. Тому більше ігрових порушень зазвичай здійснюють команди з нижньої частини турнірної таблиці.
Порушення трактуються суддями, на жаль, по-різному. Але ж єдине трактування правил – багато в чому є запорукою якісного суддівства. Також у нашому чемпіонаті погано відпрацьовано взаємодію VAR і суддів у полі, у цьому відношенні є вагомі претензії в матчах УПЛ.
Також зовсім незрозуміло, де оцінка роботи арбітрів, розбір і трактування спірних моментів, хто і за що покараний? Чи все добре, а вболівальники, тренери, футболісти даремно журяться і наговорюють на арбітрів?
Під час мого перебування на посаді у федерації футболу, існувала експертна комісія, до якої подавалися претензії з боку команд – як письмові, так і відеоматеріали. Вивчивши питання, комісія виносила вердикт щодо того чи іншого випадку і передавала справу до колегії суддів для винесення покарання або відмови в такому. Необхідно зазначити, що експертна комісія не підпорядковувалася жодній зі структур федерації.
Нині все спростилося до того, що взагалі незрозуміло, хто керує суддівським корпусом? Хто розглядає претензії до суддівства, де можна побачити результати аналізу роботи рефері?
ФІФА та УЄФА зараз розробляють систему навчання суддів із залученням колишніх гравців із великим ігровим досвідом. Такі курси починатимуться з аматорських колективів із поступовим переведенням суддів до вищих дивізіонів відповідно до рекомендацій. Думаю, що це гарне починання, до речі, раніше в нашому футболі також була подібна практика. Наприклад, судді вищої ліги Авдиш, Панчик, П’яних та інші починали суддівську кар’єру в аматорських лігах.
Навчання суддів необхідно починати з правильного добору кандидатів, які повинні проходити співбесіду з психологом та іншими фахівцями спортивної медицини. Необхідно запрошувати закордонних діючих арбітрів для проведення лекцій, майстер-класів. Важливо залучати колишніх футболістів до навчання на курсах суддів, адже хто, як не вони, знають усі тонкощі та премудрості гри не за книжками, а зі своєї практики.
Я розумію, що часи в Україні зараз важкі, але якщо вже взялися продовжувати футбольні традиції вітчизняного футболу на ділі, а не на словах, то необхідна ґрунтовна робота і щодо арбітражу. Інакше ми й далі споглядатимемо на повільне падіння рівня нашого футболу до аматорського.