Екс-співробітник УАФ Володимир Черно-Іванов висловився з приводу перспектив національної збірної України.
«Про «завтрашню» збірну команду України.
Олексій Михайличенко, перший віце-президент УАФ, співголова Комітету збірних команд УАФ, а також екс-головний тренер збірних команд України U-21 та «А», в розмові із журналістами сказав наступне: «Яка збірна сильніша, 2009 року чи теперішня? Знаєте, я так скажу: завтрашня.» Його слова датовані 27 березня поточного року, а напередодні головна команда країни провела свій перший матч відбору до УЄФА Євро 2024 у Лондоні.
Слід визнати, що це яскрава і доволі глибока алегорія. Команда «завтра», команда майбутнього! А яка вона?
В якості відповіді на це запитання пропоную цитату від Фернандо Йерро, в минулому спортивного директора Королівської федерації футболу Іспанії, а також головного тренера La Furia Roja під час Кубку світу ФІФА 2018: «Я знаю, що традиційно багато національних асоціацій намагаються бачити в юнацьких збірних командах відображення стиля команди „А“. Але наша точка зору полягає в тому, що все повинно бути навпаки: гра збірної команди „А“ базується на тому, що ми робимо у юнацьких збірних».
Як справи у наших юнацьких збірних команд? Я дозволю собі уникнути розмови про результати, про кількість та якість міжнародної ігрової практики, про аналіз гри команд. Я лише зверну вашу увагу на кадровий аспект стосовно тренерів збірних команд.
По-перше, головного тренера команди «А» в Україні сьогодні немає. Є виконуючий його обов’язки.
По-друге, всі добре пам’ятаємо, що Виконком УАФ, 28 лютого цього року, призначив Руслана Ротаня виконувачем обов’язків «головного тренера національної збірної команди України». При цьому він продовжує керувати збірною командою U-21 та головною командою футбольного клубу «Олександрія». Але чомусь ніхто не зауважив, що Руслан Петрович є ще й членом Виконкому УАФ, який призначив його на посаду головного у команді «А», і він в ньому представляє АФ Полтавщини! Таким чином, він тричі тренер і одного разу член виконкому УАФ.
Володимир Єзерський, його помічник у ФК «Олександрія», одночасно очолює національну юнацьку збірну команду України U-16/17 (футболісти 2007 року народження та молодші), яка у жовтні стартує в кваліфікації чемпіонату Європи УЄФА U-17 2023/24, і проведе свій перший навчально-тренувальний збір у травні. Ще один наставник юнацької збірної працює за сумісництвом. Цього разу це Сергій Нагорняк і команда U-19 (2004). Одночасно він головний тренер у ФК «Епіцентр», перша ліга. Правда, команда U-19 вже завершила свій шлях. Футболісти 2004 року народження тепер представлятимуть «молодіжку» починаючи з відбірного циклу чемпіонату Європи УЄФА U-21 2025/27.
Тим часом збірна команда U-17/18 (2006) та U-18/19 (2005) мають тренерів, які постійно працюють в офісі УАФ. Відповідно Юрія Мороза та Олега Кузнецова.
І наостанок, слід зазначити, що УАФ поки що не визначалась з головним тренером наступної «молодіжки», яка восени вже починає свій виступ у кваліфікації до УЄФА Євро U-21 2025. До цієї команди увійдуть футболісти 2002 року народження і молодші.
Таким чином, сьогодні ми маємо сім збірних команд: «А», U-21 (2000/2001), U-21 (2002/2003), U-19 (2004), U-18/19 (2005), U-17/18 (2006) й U-16/17 (2007). З них дві команди не мають тренерів — «А» та U-21 (2002/2003), а з чотирма працюють сумісники.
І вже найостанніше, але, на мою думку, доволі важливе. До 2021 року, коли в інституті збірних команд УАФ почалось сумісництво тренерів, в останнє в УАФ/ФФУ таке відбувалось у 2004 році. Віктор Кащей, менеджер юнацької збірної 1987 року народження (на рівні U-16/17), поєднував посаду тренера збірної і роботу в клубі,. Він одночасно очолював цей вік народження в академії ФК «Динамо» Київ. Віктор Йосифович завершив працювати із збірною в 2004 році, почавши в 2002.
На мій погляд, «завтрашня» збірна команда України (команда «А»), яка виходячи із принципів однієї з найуспішнішої національної футбольної асоціації члена УЄФА, починаючи свій шлях саме із юнацьких збірних команд, має сьогодні, на жаль, трохи розмитий силует. І він, на мою думку, більше викликає занепокоєння чим впевненість у її успішному майбутньому. Але я, як будь яка людина, можу помилятися. Мабуть саме так повинен працювати інститут збірних команд федерації футболу”, — написав Черно-Іванов у своєму телеграм-каналі Know-Nothing in the football.