Англійська Прем’єр-ліга. 26-й тур.
4 березня. 17:00. Лондон. “Стемфорд Бридж”
Головний суддя: Майкл Олівер (Англія)

Челсі

Сюжет одного культового американського фільму від режисера Гарольда Раміса розповідає історію метеоролога Філа Коннорса, який потрапив у часову петлю під час щорічного святкування Дня бабака. Цей вираз стійко увійшов у мови багатьох народів світу як синонім події, яка рутинно повторюється.

Тільки переосмисливши своє ставлення до життя, персонаж Білла Мюррея завойовує увагу коханої жінки та виривається з петлі. Так, дуже нагадує наших сьогоднішніх героїв із Лондона, щоправда, їм до виходу із монотонного циклу невдач ще далеко. Вони живуть у сірому ритмі майже рік, а за останні місяці ситуація на полі та в таблиці навіть має тенденцію до погіршення.

Що собою являє сьогоднішній “Челсі”? Суцільні меми. З листопада підопічні Поттера забили 6 голів, а весь “МЮ” – 50. Шість “автографів” у червоній частині Манчестера в одного тільки опорника Фреда спокійно набереться. А ще гол Феліша – найкращий забитий м’яч “Челсі” в лютому, тому що більше “сині” за останній місяць зими не настріляли. Стоп, не так, зачекайте – найкращим голом клубу в лютому взагалі-то визнали результативний удар Лорен Джеймс, сестри Ріса Джеймса та футболістки з жіночої команди “Челсі”. І фіналочка: у лютому “улюбленець” фанатів “пенсіонерів” Ромелу Лукаку, орендований “Інтером”, забив більше (2) за весь “Челсі” (1). За бажання цей список цікавих фактів легко можна розширити.

Можливо, Поттер не підходить на роль тренера, який потягне вперед таку машину, як “Челсі”. Сумнівів із кожними вихідними дедалі більше. Час у Грема, мабуть, все-таки ще є, але чим глибше команда тонутиме у поразках, тим ймовірніші незворотні конфліктні процеси у роздягальні. Автор UA-Футбол Борис Сорокін детально розклав по поличках усі поточні проблеми “Челсі” та Грема Поттера зокрема. Сильно повторюватися не хочеться, тому рекомендуємо ознайомитися із матеріалом:

Щодо локальної форми команди в останніх матчах, то і вдома із “Саутгемптоном”, і на виїзді з “Тоттенхемом” лондонці програли, 0:1 та 2:0 відповідно. Зі “святими” Поттер не вгадав зі стартовим складом та спустив в унітаз весь перший тайм. У дербі англієць не мав запасного плану на той випадок, якщо “Тоттенхем” заб’є та відкотиться в оборону, як, власне, і сталося. Чи його ідея полягала у тому, що потрібно просто випускати під “автобус” на 20-30 хвилин Мудрика з лави? Сподіваємось, що ні. Об’єктивно навряд Михайло може сам витягнути сьогоднішній “Челсі” за подібних сценаріїв.

Лідс Юнайтед

У дебютному сезоні в АПЛ із Б’єлсою на чолі, одразу після промоушну з Чемпіоншипу, “Лідс” не соромився діяти з позиції сили, він дуже часто відкривав гру в дві сторони і в результаті прийшов до фінішу дев’ятим. Через рік суперники навчилися розкривати персональний пресинг Марсело, у розіграші-2021/22 “павичі” перестали так бадьоро бігти і почали отримувати більше травм – цикл команди “Ель Локо” завершився.

У лютому 2022-го Б’єлсу замінив Марш. Ставка на представника школи Ранґніка апріорі передбачала перехід із персонального пресингу на зонний, реорганізацію багатьох механізмів. За три неповні місяці Джессі очікувано не вдалося поліпшити ситуацію. Він прийняв команду на 16-му місці, а фінішував “Лідс” ледь-ледь на 17-й позиції.

Керівництво “Лідса” підтримало Марша на трансферному ринку. Клуб підписав кількох футболістів із системи РБ, у якій раніше працював Джессі, команду ліпили під нього, активно відходячи від спадщини Б’єлси. Проте за майже рік роботи Марш не встиг покращити показники “білих” і був звільнений. Боси виявилися не готовими “вірити у процес”, але й тренер мало чого показав. Знову наприкінці зими “Елланд Роуд” огорнувся туманом.

І ось, у лютому вже 2023-го “Лідс” запросив Хаві Грасію. Якісь висновки функціонери, звісно, зробили – контракт іспанця спливає наприкінці сезону. У послужному списку Грасії є півтора сезону в “Уотфорді”, з яким Хаві спочатку уникнув вильоту, а потім привів клуб до 11-го місця. Стрибок у середину таблиці досі є найкращим результатом “шершнів” в АПЛ. Також Грасія виводив “Уотфорд” у фінал Кубка Англії у 2019-му році.

Втім, зараз Хаві точно не до кубкових змагань, адже йому терміново необхідно виконувати завдання зі збереження прописки “Лідса” в еліті; до зони вильоту – лише один бал. За Грасії “білі” вже вилетіли з Кубка, вони програли міцному “Фулхему” (2:0). Натомість у чемпіонаті Англії “павичі” здолали “Саутгемптон” (1:0). Той самий, який нещодавно завдав поразки “Челсі” на “Стемфорд Бридж”. Успіх у поєдинку зі “святими” поклав край 10-матчевій серії “Лідса” без виграшів у Прем’єр-лізі.

Особисті зустрічі

21.08.22 АПЛ “Лідс” – “Челсі” 3:0

11.05.22 АПЛ “Лідс” – “Челсі” 0:3

11.12.21 АПЛ “Челсі” – “Лідс” 3:2

13.03.21 АПЛ “Лідс” – “Челсі” 0:0

05.12.20 АПЛ “Челсі” – “Лідс” 3:1

Цифри та факти

– “Челсі” виграв останні 5 домашніх зустрічей проти “Лідса” у всіх змаганнях;

– “Сині” виграли лише два матчі з останніх 16, а “білі” – три на аналогічному відрізку;

– “Лідс” набрав найменшу кількість очок в АПЛ на виїзді в поточному сезоні;

– Єдину перемогу у 12 виїзних матчах чемпіонату “павичі” здобули наприкінці жовтня над “Ліверпулем” на “Енфілді”;

– В останніх 6 поєдинках “Челсі” у чемпіонаті Англії залітав ТМ 2.5;

– Як і в 5 з останніх 6 матчів в АПЛ у “білих”;

– Лише п’ять команд забили вдома в англійській першості-2022/23 менше голів, ніж “сині” (13).

Кадрова ситуація, орієнтовні склади

У “Челсі” давно травмований Броя; все ще лікується Менді, втім, незабаром Едуар має остаточно залишити лазарет. У матчі з “Саутгемптоном” отримав по голові з ноги Аспілікуета, іспанець ще відновлюється. У поєдинку з “Тоттенхемом” Кейн невдало впав на коліно Тьяго Сілві, бразилець пропустить більше місяця. Повернулися до загальної групи Канте та Пулішич, але вони не готові проводити повні матчі. Не зіграє через проблеми із м’язами живота Маунт. Під питанням Джеймс.

Грасія не розраховує на Родріго, Форшоу та Далласа; під питанням Стрейк, Купер та Сіністерра.

“Челсі”, 4-2-3-1: Аррісабалага – Чалоба, Бадіашиль, Фофана, Чілвелл – Лофтус-Чік, Фернандес – Мадуеке, Феліш, Мудрик – Хавертц

“Лідс”, 4-2-3-1: Мельє – Ейлінг, Кох, Вебер, Фірпо – Адамс, Маккенні – Саммервілл, Еронсон, Ньонто – Бамфорд