Англійська Прем’єр-ліга. 22-й тур.
3 лютого. 22:00. Лондон. “Стемфорд Бридж”
Головний суддя: Стюарт Атвелл (Англія)
ТВ: Setanta sport

Челсі

“Челсі” не грав наприкінці січня і нарешті нормально відпочив, адже раніше вилетів і з Кубка Англії, і з Кубка ліги. Насамперед така пауза була життєво необхідна самому Поттеру, менеджер команди отримав можливість провести у Кобхемі повноцінний тренувальний цикл із усіма своїми гравцями.

Відльоти від “Манчестер Сіті” у чемпіонаті та Кубку були очевидні ще до стартового свистка (0:1, 4:0), закономірною вийшла й та сама поразка “Фулхему” в гостях (2:1). Феліш, як ми вже написали вище, дав трохи імпульсу, але розбавити гнітючу сірість атаки “Челсі” банально не встиг. Домашня перемога над “Крістал Пелас” теж не повинна вводити в оману: Кепа спіймав кураж і зберіг ворота господарів у недоторканності, а Хавертц реалізував напівмомент (1:0).

Ось, напевно, якраз матч із “Ліверпулем” у рамках битви поранених середняків справді можна занести до активу команди Поттера. “Червоні” забрали собі кінцівку першого тайму та пішли на штурм на початку другої половини зустрічі, у сумі вийшло лише півгодини домінування. Решту часу гостро атакував якраз “Челсі”, саме “сині” на “Енфілді” були трохи ближчими до перемоги (0:0).

У Ліверпулі дебютував за “Челсі” Михайло Мудрик. Український вінгер провів на полі чудові півгодини: не боявся йти в дриблінг, показувати фірмову швидкість, загалом діяти витончено і сміливо. Тепер ми всі чекаємо на той момент, коли Мудрик набере форму і зіграється із партнерами. Віримо, точніше, знаємо, що на “Енфілді” ми побачили лише короткий тизер-трейлер.

До речі, Михайло став частиною масштабної трансферної закупівлі “Челсі” взимку і варто окремо сказати кілька слів. У діях Боулі легко можна побачити спробу грати у футбольний менеджер, однак у більшості підписань реально проглядається довгострокове планування та перспектива. Очевидно, що “Челсі” не тільки підриває ринок, а й збирає склад на роки вперед. Головний талант України Мудрик, перспективні хавбеки Сантос і Чуквуемека, знайомий Поттеру Кукурелья, багатообіцяючі воротар Слоніна і захисник Бадіашиль, бекап для Джеймса в особі француза Гюсто, крутий дриблер Мадуеке і, нарешті, Енцо Фернандес – не просто чемпіон світу, найкращий молодий гравець Мундіалю та рекордний трансфер АПЛ, але й справжній звір центру поля за пресинг-діями. Усі вони молоді та обдаровані. І до того моменту, коли ринок остаточно здуріє тепер від звичних для Боулі цінників, а УЄФА закриє амортизаційні лазівки, “Челсі” виходитиме за покупками суто символічно, 1-2 рази на вікно.

До того ж зараз, в масштабах календаря, який вже для “Челсі” схуднув, тренер Поттер перестане потрапляти під щоденний прес заголовків британських газет. Тепер його команда, наче скульптура, крок за кроком висікатиметься з каменю: футболісти без поспіху вберуть принципи, новачки зіграються, сам Грем розмірено озирнеться та зрозуміє, із ким йому варто розлучитися влітку. Чистка планується, про неї вже пишуть інсайдери, але це і так очевидно. Багач Боулі закупив для менеджера нові сучасні матеріали – поступово на “Стемфорд Бридж” закипить будівництво.

Фулхем

Ще минулого сезону “Фулхем” грав у Чемпіоншипі, а сьогодні команда Марку Сілви йде на 7-му рядку турнірної таблиці АПЛ. Можна згадати мем “очікування – реальність”, але тут навпаки, дійсність виявилася у рази яскравішою. На даний момент “Фулхем” по праву знаходиться вище за той самий “Челсі”, колектив демонструє рівень гри просунутого середняка. Дуже часто прагматично, завжди наполегливо, нерідко вигризаючи епізоди.

Звичайно, “дачникам” не вистачає балансу: Мітрович та Вілліан – лідери, але вони не молоді, їх інтенсивність складно рівномірно розподілити на весь матч. Не так, як у випадку із футболістами молодшими, зате 20-25-річні не мають того досвіду, який мають серб і бразилець.

Команда Сілви першою з кампанії-2001/02 вибила 100+ м’ячів у Чемпіоншипі. Мітрович забив 43 голи у 44 матчах того сезону – це рекорд для другої за значимістю ліги в Англії. Щоправда, Александар не зміг перенести свою результативність до АПЛ, у 17 поєдинках першості він настріляв 11 голів і навіть до травня не вийде на старі показники. Втім, все закономірно та очікувано. До речі, в останніх двох матчах Мітрович відзначитись не зумів.

Проте Марку Сілва вміло маскує недоліки підопічних. Він дисциплінує “дачників”, старанно відтирає від них статус команди-ліфта, що хитається із сезону в сезон між Чемпіоншипом та Вищим дивізіоном. Кількість перемог у “Фулхема” в поточному сезоні АПЛ можна порівняти із цифрою у графі “поразки” (9 проти 8). Лондонці не так, щоб часто розходяться із суперниками миром, у кампанії-2022/23 зафіксовано лише 4 нічиї. У чемпіонаті “Фулхем” забив на 10 голів більше за “Челсі” і має позитивний баланс у стовпчику “різниця м’ячів” (+2).

Вже восени стала зрозумілою стратегія керівництва та тренерського штабу “Фулхема”. Потужний старт був націлений на створення необхідного зазору для підсумкового збереження прописки. Із поставленим завданням новачок уже давно впорався. Свого часу “Брентфорд” та “Лідс Юнайтед” саме так закріпилися в АПЛ, “бджоли” та “павичі” точно підтвердять коректність підходу, адже спади на дистанції можуть виникнути абсолютно у всіх, але дебютантам, які потрапили у шторм травм, ігрової кризи та важкого календаря, потім набагато важче дістатися берега.

Після відновлення клубних змагань “Фулхем” програв всього двічі та обидва рази із мінімальним рахунком 1:0, “Ньюкасл” та “Тоттенхем” – банально потужніші за “дачників”. В інших випадках лондонці стабільно набирали очки: обіграли “Пелас” (0:3), “Саутгемптон” (2:1), “Лестер (0:1), “Челсі” (2:1), оформили паритет із “Вест Хемом” (1:1). Підопічні Сілви продовжують боротися і в Кубку Англії: з “Халлом у третьому раунді проблем не виникло (0:2), але із “Сандерлендом” на “Фулхем” чекає перегравання (1:1).

Короткострокове символічне завдання “Фулхема” – утриматись у десятці. У зимове трансферне вікно склад поповнили правий захисник Седрік Соареш і хавбек Саша Лукич, це точкові грамотні посилення. Довгострокове завдання клубу – продовжити прогресувати. Так, “Брентфорд” і “Лідс” не змогли зірватися вниз, але в той же час існує поганий приклад “Шеффілд Юнайтед”. Наступного сезону ми зрозуміємо, до кого приєднається “Фулхем”.

Особисті зустрічі

12.01.23 АПЛ “Фулхем” – “Челсі” 2:1

01.05.21 АПЛ “Челсі” – “Фулхем” 2:0

16.01.21 АПЛ “Фулхем” – “Челсі” 0:1

03.03.19 АПЛ “Фулхем” – “Челсі” 1:2

02.12.18 АПЛ “Челсі” – “Фулхем” 2:0

Цифри та факти

– В останніх 7 матчах між “Челсі” та “Фулхемом” на “Стемфорд Бридж” залітав ТМ 2.5;

– “Челсі” не програв у останніх 16 домашніх матчах проти “Фулхема” в усіх турнірах;

Кадрова ситуація, орієнтовні склади

Досі дискваліфікований Феліш. Про Брою можна не згадувати до літа, Армандо порвав хрестоподібні зв’язки. Пулішич, Канте, Закарія та Менді все ще у лазареті, але, як повідомляють британські ЗМІ, у межах місяця вони мають повернутися на поле. А ось Чілвелл та Джеймс, крила “Челсі”, готові. Як і Лофтус-Чік зі Стерлінгом, вони тренуються з командою.

Отримав травму Ковачич; не факт, що допоможе “синім” новачок Фернандес – продовжується процес оформлення усіх необхідних паперів. Не до кінця готовий Фофана.

Звичайно ж, усі ми чекаємо на дебют Михайла Мудрика на домашньому стадіоні лондонців, на “Стемфорд Бридж”. Цілком імовірно, що українець вийде у старті.

У “Фулхема” втрати мінімальні, недоступний лише півзахисник Нескен Кебано.

“Челсі”, 4-3-3: Аррісабалага – Джеймс, Сілва, Бадіашіль, Чілвелл – Маунт, Лофтус-Чік, Галлахер – Мудрик, Хавертц, Зієш

“Фулхем”, 4-2-3-1: Лено – Тете, Діоп, Рім, Робінсон – Рід, Пальїнья – Декордова-Рід, Перейра, Вілліан – Митрович