Головний тренер НК “Пробій” Володимир Ковалюк в інтерв’ю клубній пресслужбі розповів про осінню частину сезону, формат Другої ліги, зимові збори та селекцію.
– Коли ми з Вами записували інтерв’ю перед сезоном, то Ви говорили про те, що не зрозуміло хто є хто, в яку схему грає тощо. Зараз же “Пробій” зіграв з кожним суперником, тож як можете охарактеризувати рівень змагань, дивлячись на пройдені три місяці?
– Скажу так, що рівень Другої ліги, особливо нашої групи А, доволі пристойний, адже багато команд приблизно однакові за силою. І це доводить турнірна таблиця, де команди у верхах йдуть нога в ногу. Звісно, є команди, які посідають нижчі місця, трішки відстають, але всі решту приблизно однакового рівня. Ми зіграли початок другого кола, знаємо всі команди, зрозуміли рівень ліги в цілому, знаємо сильні та слабкі сторони всіх суперників.
Єдині команди, які можуть здивувати, так це “команди-двійки” – “Рух-2”, “Полісся-2” та “Нива-2”, адже вони залучають гравців з першої команди, які не потрапили до “основи” та не мають ігрової практики, тому вивчати таких суперників складно перед іграми. Мабуть, ми непогано все ж вивчили суперників, їх слабкі та сильні сторони і саме це допомогло нам посісти другу сходинку за підсумками футбольної осені.
– У групі А доволі велика щільність результатів і лідери йдуть буквально “нога в ногу”. На вашу думку, з чим це пов’язано?
– Бачите, так сталося, що “Пробій” – одна з команд, яка дуже швидко адаптувалась до Другої ліги. Фактично після аматорського футболу ми одразу розпочали чемпіонат Другої ліги. І вийшло так, що старт видався дуже вдалим. Що не можу сказати про інші команди, які “забуксували” на початку, а згодом набрали форму та адаптувались в лізі.
В цілому скажу, що у нашій групі багато рівних команд. Та й, як кажуть у футболі, без фарту – нема перемог. Тому комусь більше щастило, комусь менше. Дуже цікавий чемпіонат, тому що навіть аутсайдери можуть забрати очки в лідерів, а це завжди подобається вболівальникам.
– Багато говоримо про групу А, а от чи слідкуєте за ситуацією у групі Б?
– Буду відвертим – так, слідкуємо, дивимось за змінами в таблиці групи Б, оцінюємо, хто може посісти перші два місця. Звісно, суперників не вивчаємо, але просто цікаво, хто ж там може гіпотетично потрапити нам у суперники. Зрозумійте, будь-який тренер, гравець, керівник хоче вигравати і ми ставимо перед собою максимальні завдання – перемагати у кожній грі. А в кінці сезону підрахуємо набрані очки і від того місця, яке посядемо і відштовхуватимемось. І якщо потрапимо до плей-офф, то тоді і будемо розбирати майбутніх суперників. Тому цікавимось ситуацією у групі Б, але концентруємось на нашій групі.
– Кого з суперників можете відзначити за підсумками осінньої частини сезону?
– Насамперед добротні ігри зі свого боку показали “Рух-2” та “Полісся-2”. Правильно, що молоді гравці можуть відчути на смак, скажімо так, “понюхати пороху” професіонального футболу і демонструють непогані результати. До того ж, за ці команди грають футболісти з “основи”, яким потрібна ігрова практика. Львів’яни ділять з нами першу-другу сходинки, житомиряни дещо нижче, але теж не проти поборотись за вихід до стикових матчів. До того ж, Друга ліга – це стартовий майданчик для багатьох молодих гравців, які мають змогу проявити себе у професіональному футболі.
Чесно кажучи, дещо по грі мене розчарував ФК “Куликів-Білка”. Якби мене влітку запитали, кого вважаю фаворитом групи, то я б однозначно назвав саме цю команду. Збалансований склад, який не програв жодної гри в чемпіонаті ААФУ, досвідчені гравці. Але це футбол і якраз несподіванки – це те, за що ми його і любимо.
– “Пробій” видав яскравий початок сезону – виграв сім (!) матчів на старті. Чи очікували на такий старт напередодні сезону?
– Думаю, у такий початок сезону жоден з вболівальників “Пробою” і не вірив. Ми – тренерський штаб, керівництво, адміністрація – хотіли зробити сильну конкуренту команду. І той результат, який ми показали – це заслуга наших гравців. Ми, як тренери, достукались до них, що в кожній грі потрібно віддаватись на 100%. Звісно, не обійшлось і без футбольного фарту – Бог нам допоміг і в кубку України ми пройшли завдяки двом перемогами у серії пенальті. Значить, ми все робили правильно і футбольний бог був на нашому боці.
Звісно, такий впевнений старт не обійшовся і без наших відданих вболівальників, які “гнали” нашу команду вперед і підтримували. Кожен тренер, кожен гравець, керівництво, партнери, адміністрація, вболівальники – усі, хто причетні до команди “Пробій” кожного дня працюють над тим, щоб був позитивний результат. І в цілому ця синергія єднання і дала результат – відмінний старт, який додав впевненості вже на професіональній арені.
Далі у нас був невеличкий спад, пов’язаний із травмами основних футболістів, коли поступились у двох поспіль іграх. Ми знаємо причину, чому так сталось і чому не добрали тих очок, які планували в середині осінньої частини сезону.
– Чи вдалось на 100% компенсувати відсутність травмованих гравців?
– На всі 100%, звісно, ні, адже ми програли дублерам “Руху” та “Полісся”, якраз тоді, коли у нас “випали” основні гравці. Але ми швидко перелаштувались, замінили їх іншими виконавцями. У нас в команді 24 гравці і ми підбирали склад так, щоб вони були взаємозамінні. Як ви самі могли бачити – вирівняли ситуацію, почали вигравати і тішити наших вболівальників.
– Спочатку команда видала переможну серію, потім кілька матчів без перемог. Поділіться секретом, як вдалось повернути команді впевненість у власних силах?
– Завжди у тренерів є план А і план Б. Є план на гру, а є план-стратегія на відрізок часу. Давайте візьмемо відрізок часу від літа до зими. Я завжди тримав в голові, що хтось з основних гравців може отримати травму, дискваліфікацію, тощо, тож мав запасний варіант, так званий план Б. Ми спочатку сезону награвали один склад, потім довелось в екстреному порядку змінювати його, адже залишились без трьох основних захисників. Зрозуміло, що так швидко як хотілось би, ми не змогли стабілізувати склад. Але гляньте в таблицю – «Пробій» пропустив найменше голів у всі Другій лізі. Значить, наш план Б спрацював і ті футболісти, які виходили на поле сповна впорались із завданням, яке перед ними ставили тренери.
– Окремою главою в історії НК “Пробій” став вихід до 1/8 фіналу Кубку України. Чи розраховували на такий успіх в турнірі?
– Знаєте, завжди хочеться ставити максимальні завдання у всіх турнірах, в яких беремо участь. Але ми розуміємо, що Кубок України – це турнір, в якому грають клуби УПЛ і зрозуміло, що шанси виграти трофей мізерні. Але ми завжди мріяли влаштувати нашим вболівальникам футбольне свято. І я вважаю що нам це вдалося. До нас завітав клуб УПЛ «Інгулець» і це вперше в історії нашого містечка! Для глядачів – це було велике свято. І ми ще й обіграли їх!
Далі, коли отримали у суперники «Буковину», було двояке відчуття. З одного боку, це сильна команда, флагман Першої ліги, який ставить завдання виходу в УПЛ. А з іншого боку – у нас був шанс пробитись далі. Ми дали непоганий бій одному з лідерів Першої ліги і дуже образливо пропускати вирішальні м’ячі наприкінці гри. Шкода, що на мінорній ноті завершили турнір, але, вважаю, що цей результат, який ми показали до зими – це досить достойний результат.
Коли побачив результат жеребкування ¼ фіналу, що “Буковина” зіграє з “Вікторією”, то прийшло відчуття, що ми десь недопрацювали. Адже апетит приходить під час їжі. Ми виграли першу гру, потім ще, потім обіграли “Інгулець” і все складалося якнайкраще. Ми єдина команда Другої ліги, яка пробилась до 1/8 фіналу в поточному сезоні.
– Виступ у Кубку уже викарбуваний в історії НК “Пробій”, адже це вперше команда зуміла досягти такого результату.
– Безсумнівно приємно відчувати себе частиною історії Народної Команди. Дай Бог, щоб в майбутньому ми побили цей рекорд і увійшли ще далі. Ми вже відчули “смак” Кубку України. Кубкова гра відрізняється від чемпіонату, адже чемпіонат – це довга дистанція. Там ти можеш “загубити” очки і наздогнати в майбутньому. А в кубку немає права на помилку – тут або виграв і пройшов далі, або програв і вилетів з турніру. Цим кубок і цікавий. Хочеться щоб ми відчули, що таке ¼ фіналу, крок за кроком будемо йти до цієї цілі. Ми самі підняли цю планку на високий рівень і повинні тримати її.
– Яку оцінку можете поставити команді за підсумками виступів в осінній частині сезону?
– Якщо брати по п’ятибальній системі, то поставив би “чотири з плюсом”. Тому що, досить рівно ми пройшли цей шлях. За виключенням тих двох вищезгаданих ігор, але на це були об’єктивні та суб’єктивні причини на це. Хлопці молодці і в тих умовах, в яких складався тренувальний процес, виклались на всі 100%, віддалися футболу і завдяки їм “Пробій” показав той результат, який маємо на даний час. Футболісти – молодці, адже вони фізично не програли жодному супернику в чемпіонаті і показали, що правильно провели міжсезоння і витримали цей ритм протягом трьох місяців.
– Який з матчів вам запам’ятався найбільше в осінній частині сезону?
– Найбільш емоційними матчами назву кубкові ігри з “Куликів-Білкою” та “Інгульцем”. Це матчі, в яких все вирішили післяматчеві пенальті. З куликівцями ми вели 2:0, не втримали перемогу і гра завершилась нічиєю. Щось схоже було і в грі з петрівцями. Коли б’ють пенальті – це завжди адреналін, завжди емоції, саме завдяки ним вболівальник і любить футбол. Думаю, саме ці кубкові звитяги надихали нашу команду на майбутні перемоги. Тому що багато сил було віддано на футбольному полі.
– А от який матч вам не сподобався?
– Найменше, мабуть, не сподобалася домашня гра з “Реал Фармою”. Ми переважали суперника всі 90 хвилин, але забили лишще раз. Протягом всього матч сидів як на “електричному стільці”, адже завжди, коли ти марнуєш гольові атаки, можуть забити тобі у відповідь. Добре, що закінчили перемогою, заробили три очки, але гра була нервовою. Наче ми домінували на футбольному полі, але я дуже боявся, що ми не пропустили і не створили самі собі додаткових клопотів.
– Кого з гравців можете відзначити? Хто приємно здивував?
– Статистика – річ доволі “вперта” (посміхається – ред.). Вболівальники, журналісти, всі футбольні люди все прекрасно бачать. У нас є кращий бомбардир Другої ліги, це Богдан Оринчак, який знову засяяв як хороший нападник і проявив себе якнайкраще. Можу відзначити наших воротарів – Івана Піцана і Романа Сердюка, які пропустили найменше голів в лізі. Можемо виділити нашу лінію захисту, де ми трішки експериментували – це теж їхня заслуга, що в нас так мало пропущених м’ячів. Не варто забувати і про півзахисників, які багато працювали як на оборону, так і на атаку. У нас були проблеми через травми, але якщо брати в цілому, то всі проявили себе з дуже хорошого боку.
Незалежно від прізвищ, кожен зумів доповнити один одного на футбольному полі і показати позитивний результат. В цілому наша тактична схема залишалась стабільною якраз завдяки старанням всіх гравців у команді.
– Чи є позиції, які потрібно підсилити?
– Будь-який тренер, будь-якої команди завжди скаже, що підсилюватись потрібно завжди. Чи то мова про “Манчестер Сіті”, чи про “Пробій” Городенка (посміхається – ред.). Це зрозуміло, адже потрібно завжди вводити свіжу кров, команда повинна прогресувати. Сьогодні ми показали такий результат, але ми надіємось, що навесні його ще покращимо і щоб досягнути цього потрібна конкуренція в команді. У нас було спілкування з керівництвом і дійшли до спільної думки, що підсилення необхідне і потрібно шукати футболістів, які конкуруватимуть з нашими гравцями.
Це непросте завдання, адже всі сильні гравці зараз на контрактах. Ми не настільки багатий клуб, щоб заплатити гроші за перехід та викупити контракт. Зараз, під час зимової паузи, ми шукаємо тих гравців, які є вільними агентами, або молодих гравців, які дадуть результат. Фактично кожних півроку, коли є трансферні вікна, потрібно добирати футболістів в команду і тоді буде здорова конкуренція. Тоді і гравці, які є в команді будуть відчувати, що є конкуренція і кожен буде доводити, що заслужив місця в стартовому складі.
– Чи вже є якісь напрацювання в цьому напрямку?
– Напрацювання є, але прізвищ я, звісно, поки не називатиму. Процес селекції розпочався одразу після завершення осінньої частини сезону і не припиниться до останнього дня дозаявкої кампанії. Зі свого боку, ми робимо все для того, що залучити до наших лав високоваліфікованих гравців і про всі результати ми повідомимо вже незабаром.
– Відомо, що “Пробій” залишили одразу п’ятеро виконавців. Чому прийняли таке рішення?
– Ми з керівництвом клубу вирішили, що п’ять гравців покинуть нашу команду. Це ті гравці, які мали дуже мало ігрової практики. Це голкіпер Артем Креховецький – молодий, перспективний гравець, але йому потрібна ігрова практика, потрібно грати, набиратись досвіду, а в нас він був лише “третім номером”. В команді потрібен третій воротар, але ми зійшлись на тому, що він на даний час не готовий до ігор в Другій лізі і на його ж благо відпустили в іншу команду. У нас попереду всього 6 ігор в чемпіонаті, і в нього там ігрової практики не буде і ми вирішили дати йому можливість пограти в іншій команді. Звісно, влітку ми обов’язково повернемось до його кандидатури – Артем наш вихованець, хороший воротар, але той факт, що буде просиджувати на лавці запасних, не піде на користь ні йому, ні нам.
Що стосується інших гравців, то ми попрощались з Віталієм Пархуцем. Віталій хороший захисник, віддав багато команді “Пробій”, але він програв конкуренцію за місце в основі. Хотілося, щоб він більше грав і мав ігрову практику, але ми цього наразі дати йому не можемо. Він хороший гравець, думаю, ще покаже себе в футболі. Теж саме стосується і двох нападників Станіслава Василенка та Романа Дитка. У нас дуже серйозна конкуренція у нападі – ви самі бачили, що Оринчак майже у кожній грі забивав голи і в них мало можливостей було заграти. Тому зміна клубу однозначно піде їм на користь. Рома при мені починав в ще в “Прикарпатті”, він забивав багато, але в цьому сезоні в нього були проблеми із реалізацією. Думаю, коли змінить клуб, йому вдасться повернути своє голеадорське чуття, і ще допоможе своїй новій команді. Стаса ми брали з тим же завданням – забивати голи. Втім, можливо мав мало часу на адаптацію саме в професіональному футболі, тому вирішили попрощатися з ним.
Також залишає нас і Едуард Ключко – досить молодий і перспективний гравець, ми його взяли ще під час виступів в аматорському футболі. Але він, можна так сказати, дещо загубився, не прогресував. На те є багато суб’єктивних та об’єктивних причин – хвороба, травма. Спочатку він був гравцем основи, але з часом через ці причини не зміг проявити себе якнайкраще і “загубив” місце в стартовому складі. йому теж піде на краще знайти команду, де він матиме більше ігрової практики.
Важливо сказати, що ми за цими гравцями слідкуємо – у нас немає такого, що ми попрощалися і все, дороги назад в “Пробій” немає. Хочеться, щоб хлопці прогресували і розвивали свій рівень майстерності, грали і приносили радість вболівальникам клубам, в яких вони гратимуть далі. Футбол має здатність швидко закінчуватись – ти не встиг почати грати, як вже потрібно закінчувати футбольну кар’єру. І просто просиджувати її на лаві для запасних – неправильно. Вони повинні грати, повинні отримувати задоволення від футболу. Тож саме тому й вирішили попрощатись з цими гравцями.
– Зараз триває зимова пауза. Як її проводять футболісти?
– Чемпіонат Другої ліги видався дещо неповноцінним. Маю на увазі, що ми зіграли дуже мало ігор і велика пауза між останнім матчем восени і першим матчем навесні. Якби не кубковий матч 30-го листопада, то ми б закінчили ще раніше – і зимова пауза б налічувала фактично пів року. Додаємо сюди ще літню паузу і виходить, що ми 5 місяців граємо і 7 місяців відпочиваємо. Це дуже складно для клубу для тренерів. Ми вирішили відпустити гравців на 3 місяці у відпустку. Тому що немає сенсу готувати їх, але разом з тим дозволили гравцям брати участь у футзальних змаганнях. Гравці гратимуть за різні команди (ІФАФ не допустила “Пробій” до участі у чемпіонаті області з футзалу – ред.), щоб підтримувати фізичну форму протягом цієї паузи.
– Чи вже відомо, коли розпочнеться підготовка до весняної частини сезону?
– Плануємо зібратись всередині лютого і саме тоді розпочнеться підготовка команди до другої частини сезону. Всього запланували три тренувальні збори та ряд товариських матчів з командами ПФЛ. Перший та другий збори проведемо в Івано-Франківську. А от заключний в Городенці, протягом якого і будемо готуватись вже безпосередньо до матчу в Куликові. Зараз триває війна, тому складно сказати, що буде завтра. Попри те, ми плани будуємо і готуємось до старту у весняній частині сезону.
– Чи відомі вже майбутні спаринг-партнери?
– Так, наразі ми домовились про проведення низки товариських матчів з клубами ПФЛ – зокрема, мова про першолігові “Буковину”, “Ниву”, “Поділля”, представника Другої ліги “Скалу 1911”. Процес перемовин іде, тому більш детальну інформацію і графік матчів повідомимо ближче до початку зборів.
– Побічно, ми вже загадали про формат Другої ліги. Як ви оціните той факт, що навесні команда, без врахування гіпотетичних матчів плей-офф, зіграє лише шість поєдинків?
– Звісно, ми б хотіли, щоб в Прем’єр-лізі було 16 команд, Першій лізі – 18 команд, Другій – 20 без поділу на групи. Але ми розуміємо, яка ситуація складається у державі і що це дуже великі фінансові затрати. Зараз Перша та Друга ліга розділені на групи. Хоч Перша грає в два етапи – основний та фінальний. Шкода, що в Другій лізі не зробили схожий формат. У нас виходить так, що ми зіграли 12 ігор до зими, навесні залишається зіграти ще 6. Це дуже мало. Мало для футболістів, для вболівальників, зрозуміло, що вони не мають право ходити зараз на стадіон, але в дивляться в YouTube, переживають онлайн за нашу команду. Їм було б цікавіше, якби було більше матчів улюбленої команди. А так виходить, що навесні у нас 3 гри вдома, 3 – в гостях і чемпіонат завершився. Дасть Бог все буде гаразд і вийде до матчів плей-офф. Далі невелика пауза, підготовка і новий чемпіонат.
З проблемою підтримки форми під час таких довгих пауз стикаються всі тренери Другої ліги. Дехто проводить мікрозбори, щоб гравці не випали з гри повністю. Повторюсь, півроку – це дуже багато. Футболісту дай пару днів не потренуватись і він вже губить свою форму. Але ми живемо в таких реаліях, нічого з цим не можемо зробити і прекрасно розуміємо, що добре, що є футбол у ці складні часи. Ми цьому раді і виходимо з ситуації, яка склалась. Але оптимально був би повноцінний чемпіонат без зон. Країна у нас не настільки велика, тож без зон можна грати.
Вирішальним у цьому є питання фінансування. Всі ми розуміємо, що життя стає все дорожче і дорожче, тож в цей час і правильно що поділили на дві групи. Адже є економія коштів, які, як це робить керівництво НК “Пробій” можна направити на підтримку Збройних Сил України. Як ви знаєте, керівництво Народної Команди разом з партнерами робить все, що підтримувати хлопців на фронті та наближати нашу спільну Велику Перемогу. Разом з тим не забувають і про футболістів, яким все виплачується вчасно.
– Наостанок, мабуть чи не головне питання, яке цікавить всіх вболівальників та журналістів – чи стоїть перед “Пробоєм” завдання виходу у Першу лігу?
– Якби не було війни в Україні, то такі б задачі однозначно стояли. А так ми граємо заради перемоги, заради наших вболівальників і намагаємось показати якнайкращу гру в кожній грі. Зрозумійте, футбол – дуже затратний вид спорту, в якому потрібно мати великі кошти, щоб утримувати клуб. Для Другої ліги у нас є стабільне фінансування. А от підвищення у класі – це крок у фінансовому плані. Тому складно сказати, чи наші спонсори готові до цього кроку. До того ж, як я вже сказав, керівництво та наші партнери підтримують ЗСУ і це найголовніше в ці складні часи.
Безсумнівно мені, як головному тренеру, так і керівництву команди, вболівальникам, гравцями хотілось, щоб ми боролися за вихід до Першої ліги. Але треба розуміти, що там зовсім інший рівень. На даний час ми раді тому, що стабільно граємо у Другій лізі, тішимо вболівальників грою, а вони люблять та підтримують нас. Час покаже як воно буде далі, але як відомо “кожен солдат хоче стати генералом”, так само кожна команда футбольна хоче досягати максимальні цілі, ставати чемпіоном, підвищуватись у класі. Наразі є багато суб’єктивних та об’єктивних причин, через які ми не можемо сказати, що буде завтра.
Мріяти завжди треба – коли людина мріє, то мрії збуваються. Я в цьому переконався на власному прикладі – ще коли я був футболістом. Я родом з Косова, з невеличкого містечка, там де футбол не уже розвинений, завжди мріяв грати у київському “Динамо” і моя мрія збулась. Ніхто не міг би повірити, що “хлопчик з горів” потрапив до “Динамо”. Так само і тут, якщо ми будемо мріяти і працювати над тим, щоб мрії збувались – вони неодмінно збудуться. Знаю, що кожен у Народній Команді “Пробій” – футболіст, тренер, керівництво, партнери, адміністрація – мріють, а головне працюють над тим, щоб побудувати великий клуб та досягти нових висот в українському футболі.
– Ваші слова для вболівальників «Пробою» та подяка хлопцям та дівчатам зі Збройних Сил України.
– В першу чергу хочемо подякувати мужнім хлопцям та дівчатам із Сил Оборони, які в ці складні часи дають нам змогу грати у футбол, радувати вболівальників. Серед тих, хто захищає нашу землю в окопах є і вболівальники “Пробою”, які слідкують за нашими матчами і приємно чути, що навіть там вони знаходять можливість спостерігати за улюбленою командою. Ми ж в свою чергу не можемо їх підвести, тож робимо все для того, щоб подарувати хоч якусь позитивну емоцію. Низький уклін вам за те, що ви робите для нас та даєте нам змогу грати у футбол.
Футбол – він для вболівальника і хочеться тішити їх перемогами. Як показали ці три місяці, в Городенці дуже його люблять. Спочатку ставились трохи насторожено, адже це новий рівень друга ліга, ніхто не знав, як ми себе проявимо у новому турнірі. Та з кожною грою ми намагалися показати добротну гру і вболівальник нас полюбив і хочу їм подякувати за підтримку. Адже це дуже важливий аспект – якщо вболівальник підтримує команду, то й футболісти віддаються на всі 100% на футбольному полі.
Пресслужба ПФЛ за матеріалами НК Пробій