– Юрію Михайловичу, ви стали директором Академії “Руху” у січні 2023 року і казали, що це – новий виклик. Чи справді вдалось відкрити для себе щось нове за цей рік?
– Посада директора Академії – нова для мене. До цього я працював з дорослими гравцями та професійними командами, але стало цікаво спробувати щось інше – попрацювати з молодими талантами. Також хотілось втілити певні власні ідеї й на поточному етапі це якоюсь мірою вдалося зробити.
Академія – своєрідний великий організм і було цікаво побачити, як він функціонує, зокрема спортивну складову. Відтак я зміг побачити багато нового для себе: як розвиваються юні футболісти, що потрібно, аби розробити робочу програму для дітей та як її можна реалізувати. Це дало свої результати і можна помітити прогрес наших гравців.
– У чому власне проявився цей прогрес?
– В Академії є базова програма, по якій навчаються та тренуються всі вікові категорії. Йдеться про структурну роботу футболістів від наймолодших “рухівців” до гравців першої команди та тренерів, які працюють у клубі. Звісно, якісь моменти вдосконалюються і допрацьовуються, адже це – безперервний процес і певною мірою він є творчим. Зокрема тренери постійно вчаться і відкривають для себе щось нове, а потім передають ці знання футболістам.
“Рух” цьогоріч провів великий обсяг роботи щодо вдосконалення системи досліджень та тестування гравців. Також ми стали ще більше уваги приділяти психології та індивідуальному розвитку дитини. Наш колектив зробив суттєвий крок у багатьох аспектах і це є заслугою всього клубу.
– Від тренерів Академії “Руху” ми часто чуємо, що вони дотримуються філософії клубу та привівають гравцям відповідний ігровий стиль. Яким він є?
– “Рух” грає в атакуючий футбол з високим пресингом. Всі команди Академії, які грали в ДЮФЛ, Інтерлізі та в інших турнірах, забивали дуже багато голів. У клубі є системний підхід і ми привіваємо нашим гравцям єдиний стиль гри в тому сенсі, що всі наші команди грають за обраною структурою та мають схожі базові інструменти.
Звісно, є поправки на вік, адже наймолодші вихованці не можуть грати так, як перша команда, через те, що в молодших вікових категоріях інший розмір поля та менша кількість футболістів. Також різниця у фізіології зовсім юних гравців та дорослих професіоналів. Водночас футболісти під час зміни вікової категорії легко сприймають те, що від них вимагають тренери, адже вони працюють у тому ж напрямку, але пропорційно збільшуючи навантаження.
– Як можна оцінити поточні виступи команд Академії в ДЮФЛ на загальноукраїнському та регіональному рівнях?
– Ніколи не можна бути задоволеним на 100%. Є певні моменти, над якими нам ще потрібно працювати. Втім я зазначу, що команди Академії зробили крок уперед і тішить, що вони зараз очолюють турнірні таблиці в усіх вікових категоріях у тих змаганнях, де беруть участь. Вистачало позитивних моментів і в плані гри, і в плані результату, але головне – є прогрес футболістів. Були й помилки у нашій роботі, але ми про них знаємо, проаналізували та зробимо все, аби їх виправити.
Наше головне завдання – виховати футболістів. Є структура і гравці після Академії проходять у команду U-19, звідти у “Рух-2”, а вже найкращі – потрапляють в першу команду. Наші вихованці у 2023 році відіграли дуже велику роль в успіхах “Руху” і кожен юнак з Академії це бачить та хоче прогресувати, аби вийти на цей рівень.
– Вихованці Академії успішно виступали на міжнародних турнірах, займаючи призові місця. Чому цей досвід є таким важливих для юних футболістів?
– Клуб постійно працює над розширенням географії своїх виступів. Про “Рух” дізнаються все більше і йдеться не лише про Україну, а й за кордоном про нас говорять все частіше. Ми отримуємо дуже багато запрошень як на різноманітні міжнародні турніри, так і зіграти спаринги з іноземними командами. В той же час із цим є певні складнощі, адже зараз в Україні війна, тож не завжди є змога відгукнутись на всі пропозиції. Але там, де юнаки “Руху” грали, то хлопці демонстрували чудові результати.
Для розвитку дітей важливі такі матчі, адже для прогресу потрібно бачити, як грають європейські команди, бо важко прогресувати, граючи лише з одними й тими ж суперниками, які є в Україні. Деякі моменти ми підмічаємо і потім використовуємо у своїй роботі. Для цього робиться порівнювальна характеристика, відбувається обмін досвідом, діти отримують ігрову практику проти іноземних команд і можуть порівняти свої здібності на їхньому фоні. Ця робота продовжиться у 2024 році, є певні ідеї, які ми хочемо втілити. Тоді як наші вихованці вже отримали запрошення на деякі змагання в Європі. Нам ще є над чим працювати, але ми хочемо проявити себе на міжнародній арені.
– Багато вихованців Академії у 2023 році вийшли на новий рівень: стабільна гра у складі першої команди, дебют в Другій лізі за “Рух-2”, виступи за “Рух-3” на обласних змаганнях, гра в єврокубках за команду U-19. Як це допомагає їм в адаптації до дорослого футболу?
– Ми працюємо над цим і є вибудувана система, яка має допомогти гравцям адаптуватись до дорослого футболу. Зокрема, команди Академії наслідують ігровий стиль першої команди. Віталій Пономарьов приділяє велику увагу клубним вихованцям і є взаємозв’язок між його командою та віковими категоріями Академії. Всі тренери спілкуються між собою, обмінюються думками, обговорюють тренувальний процес.
На жаль, багато гравців губляться в періоді переходу від дитячого до дорослого футболу. Причинами цього є ігрові аспекти, фізіологія, психологія тощо. Тож наші тренери намагаються працювати над цим і полегшити для футболістів цей перехід та допомогти заграти на високому рівні. Цей процес має бути плавним і поступовим. Відтак у 2023 році “Рух-2” дебютував на професійному рівні у Другій лізі і це ще один крок для отримання юнаками ігрової практики в матчах на дорослому рівні.
– Що можна відзначити серед досягнень Академії у 2023 році?
– Комплексну роботу, де не можна щось відокремити. Успіхи першої команди напряму пов’язані з успіхами команди U-19 та всієї Академії. Попри всі труднощі та скепсис, адже багато людей не вірили у нашу молодь, в поточному сезоні клуб вийшов на новий рівень, а перша команда демонструє хороші результати в УПЛ, команда U-19 грала в Юнацькій лізі УЄФА після другого чемпіонства поспіль. Це вражає велику аудиторію.
Наші гравці вже потрапляють в різноманітні рейтинги, символічні збірні туру, викликаються в молодіжні та юнацькі збірні України. З’являється інформація про інтерес до вихованців “Руху” з боку інших клубів і йдеться не лише про гравців першої команди, а й про футболістів з команди U-19. Це досягнення всієї структури “Руху”.
– Чого ви очікуєте від команд Академії у 2024 році?
– Щотижня тренери Академії збираються на наради й обговорюють поточний стан справ. Крім того, є регулярне індивідуальне спілкування між ними. Тобто відбувається постійний аналіз і ми робимо висновки з нашої роботи та систематизуємо певні процеси.
Наприкінці грудня ми підсумували наш 2023 рік і з великим оптимізмом вступаємо у 2024 рік й очікуємо від нього певних наших досягнень. Адже попередні результати – вже історія, а нам потрібно рухатись вперед і продовжувати прогресувати. Необхідно підтримувати імідж однієї з найкращих академій України і ми дуже відповідально до цього ставимось.
– Деякі гравці з команд U-16 та U-17 розпочнуть зимові збори з командою U-19. Чи буде шукатись заміна цим футболістів в їхні команди та чи слід очікувати появу нових гравців в Академії “Руху”?
– Селекційна служба та різноманітні підрозділи Академії постійно переглядають молодих гравців. Є велика база футболістів, яких ми відслідковуємо і запрошуємо на перегляд до клубу. Це безперервний процес і всі максимально залучені до нього. Наразі великих змін не планується, адже тут не потрібно поспішати. Команди повернуться з канікул, відновлять тренувальний процес і тоді вже буде зрозуміло, чи потрібно їх підсилювати.
– Зараз діти на канікулах вдома. Чим для них важливий цей відпочинок?
– В Академії зібрані діти з усіх куточків України. Зараз вони на канікулах і мають змогу провести час з батьками, побути вдома, відпочити. Водночас ми привчаємо хлопців до професіоналізму і кожен з них отримав індивідуальні завдання на період канікул. Вони звітують перед тренерами. Тож коли діти повернуться в Академію, то вони матимуть певні фізичні кондиції, які будуть базою для відновлення тренувального процесу і подальшої роботи. За період відпочинку хлопці скучать один за одним та за футболом і з гарним настроєм продовжать тренуватись.
– Що ви можете побажати вихованцям Академії, вболівальникам та всім українцям у новому році?
– Хочу побажати всій Україні Перемоги та миру! Сподіваюсь, що 2024 рік стане для нас переможним і ми здолаємо нашого ворога. Вболівальники очікують цікавого та яскравого футболу. Тож хочеться, аби фанати повернулися на трибуни, були у безпеці й це сталось вже у прийдешньому році, аби вони дивились матчі не лише в телевізорі чи смартфоні.
Вихованцям Академії ж я бажаю здоров’я, уникати травм і продовжувати плідно працювати та приносити позитивні емоції вболівальникам. Нехай вони своєю грою тішать себе, своїх батьків, тренерів та керівництво клубу, адже вони роблять все, щоб у команди було все необхідне. А з правильним ставленням та настроєм результати обов’язково прийдуть!
У суботу, 23 листопада, пройшов матч 14-го туру чемпіонату Іспанії з футболу, в якому зустрілися…
У 13-му турі Серії А Аталанта на виїзді зіграла з Пармою. Читати далі
У матчі з «Чорноморцем» (3:1) Віталій Буяльський забив 80-й м'яч у кар'єрі.Читати далі
Головний тренер «Манчестер Сіті» Пеп Гвардіола прокоментував 0:4 від «Тоттенгема». Читати далі
Головний тренер «Шахтаря» Марино Пушич прокоментував перемогу над «Інгульцем» (6:0) у 14-му турі УПЛ.Читати далі
Головний тренер "Інгульця" Василь Кобін прокоментував поразку від "Шахтаря" (0:6) у 14-му турі УПЛ.Читати далі