Збірна Бельгії несподівано зустрілась зі шквалом критики. Футболісти були шоковані реакцією фанів – вони не очікували на свист після останнього матчу. Публіка не збиралася аплодувати за вихід в плей-офф при поразці словакам і “нулях” з Україною. Де Брюйне ображався, Вертонген нагадував про відсутність слабких суперників, а Доменіко Тедеско скаржився на затримку приїзду на стадіон. Втім, це все слова. Публіка чекає на гру.
А з грою у “червоних дияволів” дійсно є проблеми. Причому серйозні. Перш за все, неприємно здивувала вразливість команди під пресингом – Словаччина й Україна начисто поламали футбол бельгійців, причому “соколи” ще й гол забили. Та і румунам хаотичного тиску могло вистачити для взяття воріт (забракло реалізації).
По-друге, пресинг самих бельгійців не становив проблем для суперників, хоча перед Євро-2024 усі нахвалювали гру без м’яча на чужій половині. Спроби підтискати в кращому випадку завершувались простим гальмуванням розіграшів, в гіршому – швидкими атаками із передачами за спину високій лінії оборони.
Дані проблеми можна було б пробачити. Пресинг у збірних ставиться дуже важко, “червоні дияволи” проходять через зміну поколінь, а тренер проводить тільки перший цикл. Все це мало б перекриватись хорошою позиційною атакою – благо, топ-зірок для яскравої гри попереду вдосталь.
На практиці ситуація дуже неоднозначна. З одного боку, Бельгія дійсно різноманітна, добре організована й агресивна. Де Брюйне роздає філігранні передачі й сам тягає м’яч крізь лінії, Лукаку блискуче відкривається під вертикальні передачі й чіпляється за кроси / лонгболи, а вінгери мають унікальні швидкісні й дриблінгові характеристики. “Десятки” на кшталт Троссара здатні оперувати в декількох зонах.
Бельгія перед матчем проти України входила у топ-3 Євро-2024 за кількістю ударів (34), дотиків у штрафному (64) та очікуваними голами (4.41 xG), а без скасованих голів команда потрапила б у топ-2 за результативністю. Тобто, глобальних проблем з доставленням м’яча в ключові зони не було помітно.
Сама схема підштовхує грати агресивно. Вибудовуючись у щось схоже на 3-2-2-3 чи 3-1-5-1, Бельгія втягує в атаку до шести футболістів. У другому таймі зі Словаччиною та в поєдинку проти Румунії ми побачили, наскільки грізно може виглядати ця модель – от тільки “соколи” мали занадто підстаркуватий склад, у “триколори” змушені були розкриватись після пропущеного на 2-й хвилині гола.
Коли ж справа дійшла до суперника рівня України, здатного довго пресингувати персонально й надійно закриватись “п’ятіркою”, почалися проблеми. Хоча вони почалися ще у поєдинку зі Словаччиною, де виникла проблема з опорниками – вони не просувають м’яч, тож Де Брюйне змушений був опускатись занадто глибоко, допомагаючи в розіграшах.
Проблему частково вирішує поява Тілеманса в центрі, однак Юрі не завжди заходить у гру із замін, по ходу матчу поступово розчиняється й ослаблює оборону в центрі. Як наслідок, потенціал Бельгії розмивається – і тоді суперники починають грати на її вразливостях. Так “дияволи” й програли групу, вийшовши в 1/8 фіналу на віце-чемпіона світу.
Франція за три матчі відзначилась всього двома забитими м’ячами – з автоголу й пенальті. Не можна при цьому сказати, що команда демонструвала жахливий футбол. Якщо розбирати матчі на деталі, то до “гальських півнів” питань виникатиме небагато. “Ле Бле” були небезпечними в режимі контргри з Австрією, досить надійними в оборонних перестраховках з Нідерландами й чимало створили з флангових перевантажень проти Польщі.
Кількість голів та невисока кількість моментів не відображає сили Франції, але вкотре підсвічує стиль Дідьє Дешама. Його збірна – перш за все “суха”, прагматична й не схильна до феєрії. При цьому команда значно ефективніша й раціональніша, ніж Англія, у якої схожий підхід. Такий футбол мало кому цікавий, однак у головного тренера розмова з критиками коротка: “Не подобається – перемикай канал”.
Коли в тебе за плечима три фінали топ-турнірів за 8 років, подібна риторика не здається нахабною. Тим не менш, “Ле Бле” мають певні проблеми. Перш за все, в очі впадає відсутність гри в центрі без Грізманна – він не вийшов на Польщу, що призвело до діри в тепловій карті матчу.
Антуан, звісно ж, сьогодні зіграє – і це погано для Бельгії з її вразливою опорною зоною. Втім, навіть Гріззі не може бути одночасно всюди, а цікавої альтернативи універсалу немає. Взагалі, у Дідьє Дешама дуже багато залежить від гри лідерів. Прямо зараз він експлуатує геній Мбаппе та здатність Канте випалювати великий простір у центрі, але що робити за відсутності реалізації чи хорошої адаптації суперника?
Тренерський штаб “гальських півнів” на груповому етапі випробував різні тактики з різним кадровим наповненням. Усі виглядали перспективно, в усіх Франція виглядала переконливо – але не було явно кращого варіанту. Франція досі перебуває у пошуку, що не дуже добре у контексті плей-офф. Подивимось, як це все позначиться на поєдинку з таким суперником, як Бельгія.
Орієнтовні склади на матч Франція – Бельгія
Франція: Меньян – Кунде, Упамекано, Саліба, Ернандес – Канте, Чуамені, Рабйо – Дембеле, Мбаппе, Грізманн
Бельгія: Кастельс – Кастань, Фас, Вертонген, Теат – Онана, Тілеманс – Люкебакіо, де Брюйне, Доку – Лукаку
Наставник юнацької команди "Шахтаря" Олексій Бєлік прокоментував перемогу над "Інгульцем" U19 (5:0), а також розкритикував колег зі…
Головний тренер "Колоса" Олександр Поздєєв заявив, що йому сподобалась гра команди у матчі 14-го туру УПЛ з…
Колишній гравець "Динамо" та збірної України Тарас Михалик гратиме за Ruh Media Team. Про це…
Колишній головний національної збірної України Мирон Маркевич висловив свою думку щодо жеребкування раунду плей-оф Ліги націй, де наша…
Відомий український телекоментатор Ігор Циганик поділився прогнозом на матч 14-го туру чемпіонату України між київським «Динамо»…
Колишній захисник «Шахтаря» і збірної України Олександр Кучер оцінив жеребкування раунду плей-оф Ліги націй, де наша команда…